Jak fotit mazlíčky.

Zvířátka jsou vděčné a zábavné téma.  Ještěrky, pavouky a rybičky nechme dnes stranou a budeme se věnovat pejskům.  Vy si to můžete vyzkoušet i na kočkách.

Vždy jde o to focené zvířátko nějak zaujmout. Můžeme k tomu využit pamlsek, piškot, hračku, píšťalku, prostě něco, na co mazel zareaguje a zpozorní. Na zaujmutí můžete využít kamaráda nebo rodiče. Focení a ovládání fotoaparátu bude pro vás pak jednodušší. Fotit můžeme jakýmkoliv fotoaparátem. Parádní fotky umí i dnešní chytré telefony. Takže je jedno, na co fotím. Jen je potřeba umět ovládat přístroj, dodržet pár pravidel a vaše fotky budou vypadat nádherně. Stejně tak je dobré zvíře znát a vědět, jak se chová. Pěkného fota tak docílíme rychleji.

Pozor na pozadí. 

 

Místo

To není jen povel pro pejska, ale i prostor, kde budu fotit.  Je to dobré promyslet už doma. Nemělo by být stresující a pes by se měl v takovém prostředí chovat přirozeně. Louka i les psům sluší. Kočky klidně foťte v pohodlí domova. On i pes na gauči, na který má zakázáno lézt, může hezky vypadat. Jen bych se možná s touto fotkou nechlubil mamce.  Pozadí by nemělo být rušivé. Důležitý je i dostatek světla. Rozhodně bych se vyhnul používání blesku. Nám to taky není většinou příjemné.

Pro focení zvířat v pohybu volte rychlejší časy.

 

Fantazie, přizpůsobení a improvizace.

To by měl umět každý fotograf používat. Pokud nebude vámi vybrané zvířátko spolupracovat podle vašich představ,  nepropadejte panice.  Využijte naopak situace. Chtěl jsem fotit sedícího pejska, ale potkali jsme sousedovic fenku a oni spolu dovádí. Využijte toho, foťte je, jak si hrají. Můžou se unavit a nakonec i ten váš divoch rád posedí.

Nebojte se ušpinit.

Je dobré fotit z výšky očí mazlíka. Proto si hold musím lehnout občas do bláta a něco pro fotku obětovat. Prostě jít si za svou fotkou.

Jděte si za svou fotografií

 

Nastavení fotoaparátu.

Záleží na světle, místě a živosti foceného. Proto vám nebudu říkat přesně, jaké hodnoty nastavit. Obecně fotím zvířátka na prioritu času s rychlými časy a sekvenčním snímáním. Podržením spouště tak stihnu několik fotek a je z čeho vybírat. Pokud nemám čas ladit ISO a je horší světlo, nastavím si automatické ISO. Vhodné je automatické ostření a mířit ostřící bod na oči.

Nevzdávejte se.

Kontrolujte, co jste vyfotili a nebojte se při kontrole přiblížit na detaily, ať máte jistotu, že je fotka ostrá. Pokud ne, máte čas ještě přenastavit foťák. Doma už to nedoženete. Pokud se hned na poprvé nezadaří, nebojte se focení zopakovat.

A pozor na vlastní stíny.

 

Černobílá sluší zvířátku taky.